czwartek, 2 kwietnia 2015

Pomoce jeździeckie - zmiana chodu, zatrzymanie, przyspieszenie

Ten post jest przeznaczony dla początkowych jeźdźców :) Co to są pomoce jeździeckie ? Jak ich poprawnie używać ? Zaraz się dowiecie : 


Wodze 
Jednymi z pomocy jeździeckich są wodze. Dostaje je się już na początku jazdy. Należy pamiętać, aby nigdy za nie nie szarpać, ani trzymać kurczowo jeśli straci się równowagę. 
Jak je trzymać ? Wodze powinny być równej długości i przechodzić między kciukiem, a palcem wskazującym i małym palcem, a serdecznym. Palce powinny być skierowane do góry.

Działanie wodzy
- Nabieranie i skracanie - przesuwanie chwytu na wodzach tak, aby stały się krótsze.
- Oddawanie - wyprostuj nadgarstki lub przesuń ręce w przód
- Przytrzymywanie - przyciągnij obie ręce do siebie. Pamiętaj o oddaniu wodzy kiedy koń zareaguje - pokazujesz mu wtedy, że zrobił dobrze.

Działanie łydek
- Łydka napędzająca  - skłania konia do ruchu naprzód, działa na popręgu lub tuż za nim
- Łydka przesuwająca - nadaje kierunek : np. lewa przesuwa konia w przeciwną stronę, tak jakby go pchała, za łydką napędzającą
- Łydka hamująca - kontroluje reakcje konia na pomoce, za łydką napędzającą (ok. szerokość dłoni ) 

Działanie dosiadem
- Ciężar jeźdźca - działa napędzająco
Praca dosiadem powinna być zgrana z ruchami konia. 
Napinanie krzyża również przyspiesza konia :) 

Ruszanie z miejsca 
Najważniejsze są łydki i biodra. Chcąc ruszyć usiądź mocno w siodle, wyprostuj plecy i spróbuj wypchnąć konia biodrami i krzyżem do przodu. Nie kołysz się i nie zadzieraj rąk. Przykładając łydki nie udeżaj konia piętami. Aby przejść do kłusa zadziałaj mocniej i jeśli chcesz pomóż sobie palcatem. 
Początkując galopowanie, najlepiej zacząć na lonży lub kole. Przestań anglezować i przejdź do klusa ćwiczebnego. Dociśnij wewnętrzną łydkę do popręgu, a zewnętrzną przesuń lekko do tyłu. Zluzuj lekko wodzę wewnętrzną, a zbierz zewnętrzną. Wyślij mocny impuls dosiadem, a kiedy koń zacznie galopować staraj się nie ciągnąc za wodze. Zgraj się z rytmem galopu - inaczej będzie cie wyrzucać z siodła. 

Zatrzymywanie się/ zwalnianie

1. Z galopu do kłusa - wyprostuj plecy, usiądź mocno w siodle i napnij krzyż. Nie przestawaj dociskać łydek  i zbierz wodze. Kiedy koń przejdzie du kłusa oddaj wodze ( wyjaśnienie wyżej )
2. Z kłusa do stępa - przestań anglezować ( kłus ćwiczebny ), usiądź mocno w siodle i wyprostuj plecy. Zbierz wodze i przyłóż łydki. Najbierw ściągnij wodzę zewnętrzną, a następnie obie. Po przejściu do stępa oddaj wodze. VOILA ! :)
3. Zatrzymanie - polega na tym samym co zwalnianie, ale z dłuższym impulsem. Staraj się nie działać zbyt mocno na pysk wierzchowca.

ZŁOTE ZASADY

1. Nie złość na konia, jeśli nie reaguje na pomoce. Może robisz coś źle ?

2. Nie nadużywaj pomocy

3. Działaj delikatnie, albo koń przestanie reagować na pomoce ( ups :/ )

4. Nie wysyłaj sprzecznych sygnałów 

To już wszystko na dziś. Do dastępnego posta :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz